Zakup nowego komputera do domu, czy firmy nie jest łatwym zadaniem zarówno dla zawodowca jak i niezbyt wprawnego użytkownika. W szczególności problem ten dotyczy zakupu laptopa, który charakteryzuje się określoną konfiguracją, stosunkowo odporną na większe rozbudowy i modyfikacje. Tutaj pierwszy wybór będzie rzutował na cały okres eksploatacji urządzenia.
Aby nie dać się zwieść ładnym, kolorowym reklamom i broszurkom dostępnych na rynku laptopów, oraz dziesiątkom, czy nawet setkom dostępnych w sklepach internetowych urządzeń proponujemy najpierw odpowiedzieć sobie na 5 najważniejszych pytań dotyczących naszych potrzeb i oczekiwań.
Po pierwsze. Do czego jest nam potrzebny laptop?
Laptop do biura, przeglądania internetu, wysyłania i odbierania poczty elektronicznej , a także służący do oglądania filmów tak z sieci jak i z dysku twardego , to wcale nie musi być bardzo zaawansowane urządzenie, koniecznie z 4 rdzeniowym procesorem Intel I7.
Do takich zadań praktycznie każdy laptop nada się znakomicie. Wystarczy prosty 2 rdzeniowy notebook, z 4 GB pamięcią RAM oraz ze zintegrowaną kartą graficzną pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 8.1.
Jednak już komputer, który ma za zadanie zapewniać rozrywkę na zdecydowanie wyższym poziomie, mieć zdolność uruchamiania gier z wyższej półki, służyć za centrum multimedialne lub uruchamiać bardziej wymagające programy graficzne, to tutaj nie możemy oszczędzać. Mocny, wielordzeniowy procesor, minimum 8 GB pamięci RAM oraz dedykowana karta graficzna to absolutne minimum. Wiąże się to także z wyższym wydatkiem.
Po drugie. Jakie parametry ma posiadać wybrany laptop?
Odpowiedź na to pytanie wymaga szczególnego zastanowienia. Takie elementy jak płyta główna, procesor, czy wreszcie karta graficzna nie będą mogły zostać wymienione w późniejszej eksploatacji.
Zawsze możesz dołożyć pamięci RAM czy wymienić dysk twardy na większy.
Jednak i tu można napotkać na spore utrudnienia.
Po trzecie. Jaki budżet chcemy przeznaczyć na zakup nowego laptopa?
Oczywiście, pozornie im taniej zapłacimy za laptopa tym lepiej dla nas. Niestety w tej branży otrzymasz dokładnie to za co zapłaciłeś. I ani grama więcej. Warto więc realnie oszacować koszty zakupu laptopa biorąc pod uwagę zakładane parametry sprzętu i w razie potrzeby posłużyć się nawet łatwo dostępnym kredytem ratalnym. Aktualnie w większości sklepów internetowych wniosek o kredyt ratalny możesz wypełnić już na etapie zamawiania laptopa w koszyku sklepu.
Po czwarte. Jakiej marki laptopa kupić?
Ponętny Sony Vaio, profesjonalnie wyglądająca Toshiba Prestige, czy może budżetowy Lenovo?
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest chyba najtrudniejsza. Tak jak po drogach nie jeżdzą samochody tylko jednej marki, tak i rynek laptopów nie został zdominowany przez jednego producenta. Postarajcie się poszukać opinii w internecie, sprawdzić jakość i dostępność sieci serwisowej oraz warunki gwarancji.
A co równie ważne dokładnie obejrzeć laptopa przed zakupem, czy to na załączonych zdjęciach wysokiej rozdzielczości, prezentacji 3D w sklepie internetowym, czy wreszcie na żywo.
Po piąte. Kto będzie użytkował ten komputer?
To pytanie jest o tyle ważne, że kupując go na przykład dziecku, musimy zwrócić uwagę na ewentualne wypadki i uszkodzenia laptopa. Pęknięcia obudowy czy matrycy laptopa nie należą wcale do rzadkości, a koszt ich naprawy w przypadku tak zaawansowanego technicznie i delikatnego sprzętu jakim jest notebook potrafi być naprawdę wysoki.
Warto również rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia NNW urządzenia, czy dodatkowego przedłużenia gwarancji. Usługi te świadczone przez wiele firm ubezpieczeniowych dostępne są także w ofercie sklepów internetowych.
Jeśli poświęcicie Państwo krótką chwilę i udzielicie sobie odpowiedzi na te 5 prostych pytań to z pewnością dokonacie właściwego wyboru laptopa. I po rozpakowaniu otrzymanej ze sklepu internetowego przesyłki będziecie się cieszyć dobrze dobranym sprzętem.