Ranking laptopów dla graczy

Ranking laptopów dla graczy

Obecnie dobrej klasy laptop nie jest używany już tylko do pracy biurowej. Olbrzymi postęp technologiczny oraz spadek cen laptopów dla graczy sprawił, że stanowią one obowiązkowe wyposażenie każdego gracza. Laptopy gamingowe to rewelacyjne urządzenia, które nie pełnią tylko roli zabawki dla dziecka czy nastolatka.

W tworzenie profesjonalnego i zaawansowanego technicznie sprzętu dla graczy angażują się najwięksi potentaci branży komputerowej – Asus, Dell, HP, Lenovo, MSI. Niniejszy ranking laptopów dla graczy będzie pomocny przy wyborze odpowiedniego sprzętu dla każdego z Was.

Co powinien mieć, a czego nie musi posiadać laptop do gier?

Laptop do gier często kojarzy nam się z niezliczoną ilością diod LED lub olbrzymią ceną. Jednak porządny laptop gamingowy wcale nie musi posiadać tych cech.

Taki sprzęt nie musi mieć wielkich rozmiarów, a mimo to może cechować się topowymi podzespołami. Obecne komputery gamingowe często mieszczą się w tradycyjnej torbie czy plecaku. Jak już wspomnieliśmy, laptopy do gier często kojarzą się z bardzo wysoką sumą pieniędzy, jakie trzeba przeznaczyć na zakup takiego urządzenia. W istocie jeśli więcej wydamy na laptop gamingowy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że kupimy gorszej jakości sprzęt. Jednak należy pamiętać o tym, że ceny laptopów na przestrzeni lat spadły i nie trzeba płacić już co najmniej 7000-8000 zł, aby cieszyć się wysokiej jakości urządzeniem. Często wystarczy tańszy laptop do gier, kosztujący w granicach 3000-4000 zł, który pozwala na komfortowe granie w wiele ambitnych tytułów.

Kolejną kwestią jest wygląd laptopów przeznaczonych dla graczy. Niektóre z nich cechują się bardzo śmiałym wyglądem – i nie każdemu musi to pasować. Wiele kolorowych akcentów, takich jak np. podświetlenia, nowoczesne kształty i inne efektowne rozwiązania nie wszędzie mogą pasować i nie zawsze muszą być odpowiednie. W związku z tą sytuacją wiele firm zmieniło nieco wzornictwo na bardziej subtelne. Fajnie, Poziom twardości elementów oraz wytrzymałość zawiasów stanowi również bardzo istotne znaczenie.

Podświetlenie klawiatury – to nie tylko bajer związany z lepszą widocznością klawiszy, gdy korzystamy z komputera w nocy. Sama klawiatura jest elementem, którego nie można nie docenić. To ona ma znaczny wpływ na komfort pracy z laptopem. Dlatego najlepiej wybrać klawiaturę typu wyspowego – zbudowaną z klawiszy w kształcie małych kwadratów z zaokrąglonymi narożnikami, w którą są wyposażone niemal wszystkie laptopy dostępne na rynku. Dodatkowe klawisze, możliwość ich programowania oraz wyższej klasy głośniki i technologie audio – to również bardzo nie mniej ważne elementy.

Laptopy gamingowe – najważniejsze parametry laptopów dla graczy

Oczywiście najważniejsza kwestią w laptopie do gier jest jego specyfikacja. Istotne jest, aby komputer miał przynajmniej 4-rdzeniowy procesor AMD Ryzen albo Intel Core i5/i7 ósmej generacji, 8 GB RAM kartę graficzną z rodziny GeForce GTX 1050 lub wyżej.

Nie warto żałować pieniędzy na szybki i wydajny procesor zainstalowany w notebookach dla graczy – od jego prędkości zależy ogólna wydajność laptopa. Współczesne gry wymagają odpowiednio szybkiego procesora, który wesprze pracę karty graficznej. Warto zainteresować się laptopem wyposażonym w procesor z rodziny np. Intel Core i7 lub Intel Core i5 , a także AMD z rodziny FX-Series.

Odpowiednio duża ilość pamięci RAM (8 lub 16 GB) sprawi, że laptop będzie pracował wydajniej, ponieważ odpowiada ona za przechowywanie wszystkich danych niezbędnych do działania procesora.

Jeśli istnieje taka możliwość, to warto od razu zainwestować w lepszy sprzęt z dobrą kartą graficzną, ponieważ wymiana tego podzespołu w laptopach nie jest prosta. Karta graficzna musi dysponować odpowiednią wielkością pamięci. 2GB to dziś absolutne minimum. Polecamy te z 4 GB pamięci DDR5. Pozwoli to na korzystanie z najnowszych gier w optymalnych ustawieniach i w najwyższej rozdzielczości.

Ponadto coraz mniej modeli pozwala na rozbudowę pamięci RAM czy wymianę dysku twardego. A przecież z każdym rokiem gry wymagają coraz większej ilości pamięci RAM. Tak więc przed zakupem urządzenia należy zorientować się, na jakie zmiany specyfikacji pozwoli potencjalny laptop do gier. Ponieważ wiele tańszych modeli wyposażona jest w typowe dyski HDD, które nie grzeszą prędkością, po jakimś czasie wiele osób z pewnością zdecyduje się na zakup napędu półprzewodnikowego SSD.

Wybierając najlepszą ofertę na laptop gamingowy, należy zwrócić uwagę na to, czy dany komputer posiada system operacyjny Windows. Nie brakuje modeli pozbawionych systemu operacyjnego, tańszych o 100-200 zł. Zakup takiego laptopa, który pozbawiony jest systemu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Wtedy trzeba dokupić go na własną rękę i wydać zdecydowanie więcej pieniędzy, nie mówiąc już o jego instalacji i konfiguracji.

Podsumowanie rankingu laptopów do gier

Ponieważ wiele osób ma dylemat w związku z podjęciem decyzji o zakupie odpowiedniego laptopa do gier, mamy nadzieję, że nasz ranking ułatwił wybór tego typu urządzenia. Przedstawiliśmy najlepsze laptopy przeznaczone dla graczy oraz obiektywnie ich zalety i wady. Należy tutaj kierować się w szczególności własnymi potrzebami. Trzeba pamiętać, że jest to sprzęt dla prawdziwych miłośników gier – konieczne jest więc zainwestowanie pieniędzy w taką konfigurację, które poradzi sobie z wieloma współczesnymi grami.