W tym artykule chciałbym przede wszystkim skupić się na funkcji sterowania głosem w którą są wyposażone wspomniane nawigacje.
Pierwszym producentem nawigacji satelitarnych, który wprowadził na rynek urządzenia z możliwością sterowania głosem był Garmin. Firma Garmin opracowała najbardziej efektywny system sterowania głosem, który najlepiej widać w wersji Nuvi 3790T. TomTom nigdy nie pozwala, żeby konkurencja odstawiła go zbyt daleko w tyle, dla tego zostały opracowane dwie nowe wersje nawigacji (TomTom Via 135 i Via 130), które zostały wyposażone w funkcję Speak & Go.
W przeciwieństwie do rozwiązania Garmin’a, w TomTom’ie przed rozpoczęciem sterowania głosem należy wykonać jeden malutki ruch, a mianowicie nacisnąć palcem na małą ikonkę mikrofonu po lewej stronie ekranu. Po tym zabiegu już wszystkie codzienne operacje wykonywane na nawigacji, można wykonywać głosem.
Głosowo można nawet „wpisać” adres miejsca do którego jedziemy. Warto tutaj wspomnieć o tym, że ustalanie punktu docelowego głosem w urządzeniach TomTom’a jest o wiele lepiej rozwiązane niż u innych producentów stosujących rozpoznawanie mowy.
Zapewne zastanawiacie się w jaki sposób można wprowadzić dokładny adres naszego celu. Jest to bardzo proste, wystarczy podać adres, tak jak w języku naturalnym – numer domu, ulica i miasto – wszystko na raz!! Nie ma potrzeby, aby podawać każdy parametr osobno.
Osobiście pokusiłem się o przetestowanie Speak & Go w wersji TomTom Via 135 i ze spokojnym sumieniem mogę powiedzieć, że ta funkcja całkiem skutecznie radzi sobie z obsługą nawigacji. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że wprowadzenie adresu głosem było o wiele szybsze niż wprowadzenie go ręcznie. Głosowo można również przejść do zakładki z lokalizacją domu lub do zakładki Ulubione. Jednakże, nie można wprowadzić kodu pocztowego werbalnie, co jest główną wadą, która przy innych zaletach jest prawie niezauważalna.
Zapraszam do zakupu nawigacji TomTom Via 135 .