Zestawy komputerowe do gier – na co zwrócić uwagę

Zestawy komputerowe do gier – na co zwrócić uwagę

Komputery do gier to sprzęt specyficzny, choć zasadniczo uniwersalny. Komputer do gier może być z powodzeniem używany do każdego innego zadania biurowego, domowego, czy jeszcze innego. To, co odróżnia komputer biurowy od gamingowego jest przede wszystkim karta graficzna, która musi być w stanie przetworzyć całość często niezwykle rozbudowanej i szczegółowej grafiki.

Dobrze jest, jeśli zestaw komputerowy do gier pozwala na późniejsze rozszerzanie i ulepszanie naszego komputera. Elektronika zmienia się bowiem w ogromnym tempie i nowe gry mają coraz wyższe wymagania. Może zdarzyć się tak, że zakupiony przez nas, w miarę dobry sprzęt za kilka miesięcy, lub rok stanie się zbyt przestarzały dla najnowszych gier. Dobrze jest mieć wtedy możliwość wymiany poszczególnych elementów, co zawsze będzie bardziej opłacalne niż zakup zupełnie nowego zestawu. Poniżej opisujemy dwie najlepsze naszym zdaniem możliwości skompletowania zestawów komputerowych – jeden w niskim, a drugi w średnim/wysokim przedziale cenowym.
Jeśli chcesz, by Twój zestaw zmieścił się w kwocie 2000 zł, musisz przede wszystkim obniżyć koszt procesora i karty graficznej, czyli najdroższych składników każdego niemal zestawu. Proponujemy połączyć tanią obudowę – np. Zalman Z1 – ze średnim procesorem. Dobrze sprawdzi się Intel Celeron G1840 – jest to tani, ale odpowiednio zaawansowany procesor. Płyta główna MSI B85M-E45 to część która nie tylko zaspokaja potrzeby poszczególnych urządzeń, ale ponadto pozwala na ewentualne ulepszenia w przyszłości, posiadając dobrą sekcję zasilania. Do tego karta graficzna MSI R7 250 OC. Ta karta nie pozwoli nam grać na pełnych ustawieniach grafiki, ale umożliwi granie w jedne z najnowszych pozycji bez zacinania się czy przeskoków obrazu. Pamięć RAM 4 GB Crucial Ballistix 1600 MHz CL9, zasilacz Cheftec GPA-400s8 400 W i napęd Samsung SH-224FB pozwolą na wydajną pracę całości. Dysk Twardy Toshiba 500 GB można w każdym momencie wymienić na terabajtowy.
Drugi, droższy zestaw, zamyka się w kwocie 5000 zł. Opiera się ona na czterordzeniowym procesorze Intel Core i5-4690K BOX. Pozwala on na naprawdę wydajną pracę i płynne prowadzenie gry. Płyta główna Gigabyte GA-Z97-HD3 zapewni odpowiednią ilość mocy każdemu z komponentów. Królowa zestawu i zarazem najdroższa jego część, to karta graficzna Inno3D GTX 980 OC HerculeZ X3. Jest to komponent, który obsłuży każdą istniejącą obecnie grę na najwyższym poziomie, z zachowaniem wyrazistości szczegółów i oczywiście bez jakichkolwiek błędów czy wolniejszego ładowania grafiki. Pamięć RAM proponujemy zbudować z dwóch pamięci, każda po 4 GB – są to komponenty Hyper X Savage 2400 MHz CL 11 – takie rozwiązanie da nam jeszcze większą prędkość , szybkie ładowanie i płynne przechodzenie poszczególnych sekwencji gry. Dyst SSD oznacza super szybkie ładowania i zapisywanie a także ogólnie szybszą pracę całości zestawu. Proponujemy SanDisk SSD Plus 120 GB. Do tego twardy dysk Seagate Barracuda o pojemności 1 TB. Dzięki dużej pojemności będziemy mieli możliwość instalacji większych gier i przechowywania dużej ilości save’ów jednocześnie. Zasilacz EVGA 500B i napęd Samsung SH-224FB a także dodatkowe chłodzenie w postaci coolera SilentiumPC Fortis 3 HE1425 dopełnią całości.